Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

pexels-photo-89820

25 listopada to szczególny dzień dla walki z przemocą wobec kobiet. Międzynarodowe święto uświadamia, jak duża jest skala problemu. Według statystyk policji, kobiety padają ofiarami przemocy domowej prawie 7 razy częściej, niż mężczyźni.

Przemoc fizyczna i psychiczna

Czy to oznacza, że kobiety nie wiedzą, jak mogą się obronić? Niekoniecznie. Nawet jeśli posiadają taką wiedzę, to najczęściej po prostu boją się ją wykorzystać. Przemoc fizyczna często idzie w parze z psychiczną – zastraszanie, groźby i szantaż to skuteczny sposób, aby zmusić ofiarę do milczenia.

Co zrobić w przypadku przemocy domowej?

Przemoc domowa jest trudniejsza do zwalczenia – kobiety żyją ze swoimi oprawcami przez lata, nie chcą odejść, ponieważ boją się zemsty. W przypadku takiej przemocy akcesoria do samoobrony będą potrzebne i mogą być skuteczne, jednak jest to rozwiązanie chwilowe. Gaz pieprzowy, paralizator, czy pałka teleskopowa mogą uratować zdrowie i życie ofiary w razie niebezpiecznej sytuacji, jednak nie wyeliminują problemu na stałe.

Nie bój się samoobrony

Samoobrona to nie tylko użycie narzędzia, które pozwoli nam uciec przed napastnikiem. Powinniśmy przez to rozumieć zapewnienie sobie bezpieczeństwa, czyli odizolowanie się od agresora. A właśnie tego często nie robią kobiety doświadczające przemocy od swojego partnera. Kobiety powinny zdawać sobie sprawę, że mogą zostać zaatakowane nawet przez znajomych. Nie tylko osoby obce, spotkane na pustej ulicy, stanowią potencjalne zagrożenie. Nie bójmy się mówić o tym głośno.

Gdzie szukać pomocy?

Warto, aby każda kobieta przy okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet zastanowiła się, czy może czuć się bezpieczna w każdej sytuacji? Jeżeli odpowiedzią nie jest stanowcze tak, to zdecydowanie powinna zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie do samoobrony. Może to być gaz pieprzowy, może paralizator. Wybór jest ogromny. Trzeba też wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc, kiedy zetkniemy się z agresją. Przede wszystkim nie należy niczego zatajać – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo, a może nawet życie. Koniecznie powiedzmy o zaistniałej sytuacji komuś zaufanemu. Należy też bezzwłocznie powiadomić policję.

Szkolenia z samoobrony

Każda kobieta powinna choć raz wziąć udział w szkoleniu z samoobrony. Wiele szkół sztuk walki organizuje takie kursy i można się na nie zapisać w niemal każdym mieście. Szkolenia organizowane są także przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Odbędą się w 30 miastach w Polsce, pierwszy kurs zaplanowano na 19 listopada we Wrocławiu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s